Araç Boya Koruma

Araç Boya Koruma

Araç boya koruma uygulamaları aracınızın renginin deforme hale gelmesini ya da aracınızda çizik gibi problemlerin engellenmesini sağlayan uygulamaların bütünüdür. Boya koruma uygulamaları ile aracınız ilk satın aldığınız parlaklığına geri gelir. Bu uygulama kaplama ve sıvı püskürtme gibi yöntemler ile yapılmaktadır.

Aracınız için yapılacak boya koruma işleminde ilk olarak aracınızın rengini parlaklığını korumak amaçlanır. Ek olarak zaman içinde aracınızda zaman içinde ortaya çıkabilecek dış etkilere karşı üstün bir koruma sağlanır. Bu uygulama ile aracınızın rengi ve parlaklığı daha uzun ömürlü olur. Boya koruma sırasında aracın boyalı dış yüzeyi daha parlak hale gelir. Aynı zamanda su itici bir özellik ortaya çıkar.  Bu sayede aracınızın üzerinde daha az su birikir ve zaman içinde ortaya çıkacak kireç ve partiküllerin boyaya nüfuz etmesi engellenir. Bu sayede aracınız uzun bir süre boyunca kolay bir şekilde temizlenebilir.

Araç boya koruma uygulamalarında profesyonel destek alınması ve doğru malzemeler ile çalışılması şarttır. Boya koruma uygulamaları konusunda detaylı bilgi almak istiyorsanız hemen bize ulaşabilirsiniz.

Araç boya koruma nasıl yapılır?

Araç boya koruma uygulamaları bu alanda deneyimli kişiler tarafından yapılır. Aracın üzerine kimyasal maddeler uygulanır ve kaplama sürecinde çizik oluşmaması için özel ekipmanlar kullanılır.

Araç boya koruma aşamaları;

  • Sıfır araçlarda öncelikle fabrikadan çıktığında yüzeye daha evvel tatbik edilen koruyucu malzemelerin temizliği yapılıyor ve sonrasında aracınızın yüzeyine direkt olarak uygulanıyor.
  • İkinci el araçlarda ise ilk olarak boyanın yüzeyine etki etmiş olan zift, ağaç reçinesi, kuş pisliği gibi tüm atıkları temizliyoruz. Bu temizleme işlemi için öncelikle kil temizliği yaparak aracınızın yüzeyini boya temizliği için hazır hale getiriyoruz.
  • Aracınızın boya özelliği diğer araçlardan farklı olacaktır. Bu nedenle tüm araç boya koruma işlemlerinde dış yüzey özelliklerine göre özel uygulama yapıyoruz. Aracınızın boya durumunu boya kalınlık ölçüm cihazı yardımıyla ölçüyoruz. Burada boyanın aşındırma durumuna bakıyoruz.
  • Boya kalınlığını belirledikten sonra pasta, ped ve sünger gibi ekipmanları seçiyoruz. Bu aşamada tamamen aracınıza uygun malzemeleri seçerek hareket ediyoruz.
  • Yüzeyin hazırlık aşaması tamamlandığında pasta cila ve koya koruma uygulamasını tamamlıyoruz.

Bu içerik ilginizi çekecek: Araç Kaplama Nedir?

Araç boya koruma avantajları nelerdir?

  • Araç boya koruma uygulamaları öncelikle araç rengi ve parlaklığına göre yapılır. Bu sayede aracınızın renk ve parlaklığının çok uzun süre devam etmesini ve dış etkilere karşı oldukça dayanıklı hale gelmesini sağlar.
  • Sıfır araçlarda ilk gün görünümün uzun bir süre boyunca devam etmesi sağlanır. İkinci el araçlarda ise ilk günkü renk ve parlaklık elde edilebilir.
  • Profesyonel boya koruma uygulaması ile birlikte araç cilası dış etkilerden etkilenip zarar görmesine engel olunur.
  • Aracınız üzerinde bulunan ve araca zarar verecek zift, kuş lekesi ve ağaç reçinesi gibi maddelerden aracınızın kolaylıkla temizlenmesi sağlanabilir.
  • Araç boya koruma uygulaması ile birlikte aracın dış yüzeyinde su itici özellik oluşur. Bu uygulama sayesinde kolay temizlenebilir bir form kazanması sağlanır.

Boya koruma uygulamaları için her zaman deneyimli ekibimizden destek alabilirsiniz.

Araç boya koruma ne işe yarar?

Araç boya koruma nedir

Araç boya koruma uygulaması ile birlikte aracınızın üst yüzeyinde vernik tabakası üzerinde ikinci bir katman ortaya çıkıyor. Bu sayede aracınızda görülebilecek çizik, oksitlenme ve asit lekeleri gibi tüm kusurlar hiçbir şekilde boyaya ulaşmaz. Profesyonel bir şekilde yapılan boya koruma uygulamaları ile birlikte aracınızın da değeri kısa süre içinde artar.

Pasta cila uygulaması ile boya korumayı asla birbirine karıştırmayın. Pasta cila çizikleri gideren estetik bir uygulama olurken boya koruma uygulamasında çok daha uzun süreli bir dayanıklılık elde ediliyor. Bu uygulama sayesinde aracın yüzeyi artık yüz tutmamaya başlıyor. Sonrasında ise güneş ışınları boyaya zarar vermiyor ve araca asla dışarıdan gelen lekeler yapışmıyor. Bu sayede araç hem parlak hem de şık görünmeye başlıyor.

Araç boya koruma özellikleri

Araç boya koruma; boya yüzeyinde yüzeysel ya da kılcal çizikleri bulunan ya da sıfır olan araçlara uygulanabilecek bir işlemdir. Dünyada son yıllarda nano teknolojiler araç kaplama alanında da yer bulmaya başladı.  Boya yüzeyinde yüksek performans sunacak nano boya koruma işlemi geleneksel boya koruma uygulamalarına göre daha popüler olmaya başladı.

Nano boya koruma işleminde aracın yüzeyine çok ince bir boya uygulanıyor. Bu işlem boyanın yüzeyinde üst düzey bir tutunma performansı sağlıyor. Aracınıza değer veriyorsanız araç boya koruma uygulamaları ile aracınızın dış yüzeyini hem ilk günkü haline getirebilir hem de aracınıza estetik bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Araç boya koruma fiyatları nelerdir?

Araç boya koruma fiyatları; aracınızın büyüklüğü ya da yapılacak işlemlere göre belirlenir. Aynı zamanda yapılacak ek işlemler de fiyatlar üzerinde etkilidir. Fiyat teklifi almak için hemen aracınızla bize gelin ve inceleme sonrası size bilgi verelim.  Bu işlem sonrasında aracınızda kuş pisliği, ağaç reçinesi ya da diğer tüm asitli maddelere karşı koruma elde edilebilir.

Araç boya koruma uygulaması asitli maddelere karşı da uzun yıllar dayanım gösterir. Bu işlem geleneksel boya koruma uygulamalarına göre çok daha uzun ömürlü koruma sunmaktadır. Ayrıca diğer yöntemlere göre daha yüksek düzeyde bir parlaklık elde etmek mümkündür. Fiyat teklifi almak için hemen bize ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Birkaç araç boya koruma yöntemi vardır. Bunlar arasında seramik kaplama, parafin tabanlı wax uygulaması, PPF (Paint Protection Film) kaplama ve nano-koruma kaplamaları gibi seçenekler bulunmaktadır.

Araç boya koruma yöntemine ve uygulanan ürüne bağlı olarak süre değişir. Bazı yöntemler birkaç aydan birkaç yıla kadar koruma sağlayabilir. Örneğin, seramik kaplama genellikle 2 ila 5 yıl arasında dayanırken, parafin tabanlı wax uygulamaları daha kısa süreli koruma sağlayabilir.

Araç boya koruma uygulaması genellikle profesyonel detaycılar veya otomotiv bakım merkezleri tarafından yapılır. İşlem, aracın temizlenmesi, cila uygulanması ve koruyucu kaplamanın dikkatlice uygulanması adımlarını içerir.

Araç boya koruma maliyeti, seçilen koruma yöntemi, aracın boyutu ve işlemi yapan yerin konumuna bağlı olarak değişir. Genellikle seramik kaplama gibi uzun süreli koruma sağlayan yöntemler daha yüksek maliyetlidir, ancak uzun vadede boya koruması ve aracın görünümünün korunması açısından maliyet etkin olabilir.